tryezajone

Ushqimi mė i mirė ėshtė ai nga kuzhina jote

MJETET E NEVOJSHME
 

Shaker

PĖRZIERSI

Pėrziersi shėrben pėr pėrgaditjen e koktelit pėrmbajtja e tė cilit (vetė, shlagu, sirupi, mjalta, kullorja, jogurti, likeri me nivel teė lartė sheqeri, etj.) nuk mund tė bashkohen me njė pėrzierje tė thjeshtė. Nė pėrziers sė pari hudhim akulle dhe atė sa mė shumė e pastaj pėrbėrėsit tjerė sipas receptit. Ekzistojnė dy lloje tė pėrziersve: Klasik dhe i zakonshėm (f.1) i cili pėrbėhet nga tri pjesėve: Trupi, kullojsa, kapaku, tė cilėt palohen sipas renditjes. Kryesisht janė nga metali dhe rrallė nga qelqi. Ky pėrziers ėshtė mė i pėrdorshėm se Boston shaker (f.2) i cili pėrbėhet prej dy pjesėve: trupit (qelq) dhe kapaku(metal). Qė tė dy kėto pjesė janė tė dimensioneve tė njėjta dhe hyjnė njėra nė tjetrėn gjė qė vėshtirėson pėrdorimin, kullosja pėrdoret pas pėrzierjes pėrfundimtare. Boston pėrziersin e pėrdorin kryesisht barmenėt profesional.

Shaker-boston 


LUGA

Luga pėrdoret kryesisht para shtimit tė ndonjė gjėje (sheqer, mjalt, krip, etj.), pėrgaditjen e koktejit, pėrzierjen e pijes, etj. Janė nga rosfreji. Gjatėsia optimale ėshtė 25cm.

Barska-kasika

 

GOTĖ MIX-e

Mix-gota pėrdoret pė pėrgaditjen e koktejit i cili nuk ka pėrmbajtje tė "rėndė" (mjalt, shlag, krem likeri,), por pije tė rėnda alkoolike nė kombinim me vermute tė ndryshme dhe me likere tė kthejlltė. Koktejet tė cilat pėrgaditen nė Mix-gotė nuk kėrkojnė pėrzierje tė fortė veq disa lėvizje tė lehta rrethore me lugėn pėr pėrzierjen e koktejit. Pėrveq Mix-gotės pėrdoret edhe kullojsa. Punohet nga qelqi i kristaltė me trashėsi 5mm, gjatėsi 18cm dhe grykė 9 cm.

Mixglass

GOTA TĖ THELLA                                          GOTĖ E MODELIT TĖ VJETĖR
Highball-glass              Old-fashioned-glass

 

GOTĖ COCKTAIL-i                                               GOTĖ SHAMPANJE

Cocktail-glass             Champagne-glass 


 

COGNAC ose GOTA PĖR BRANDY                                          GOTA PĖR VERĖ
Cognac-brandy-glass                      Wine-glass

 
GOTĖ MARGARITA                GOTĖ GJUAJTĖSE (gotė pėr njė gllėnkė)
Margarita-glass                                        Shooter-glass

 
 

KUPA DHE GOTA E BIRRĖS                                              FILXHANA KAFEJE

Pivske-case                                          Staklene-soljice

 
KULLUESA

Kulluesa perdoret se bashku me Mix-goten, Boston perziersin dhe perziersin dy pjesesh. Pjesa spirale i lejon asaj perdorimin e eneve me madhesi te ndryshme ne te cilat punohet. Numri i madh i vrimave sherben qe kokteji te kullohet ne gote pa pjesen e mbetur te akullit ose disa pjeseve tjera te perberesve ( gjethet e mentes, peme te ndryshme,…). Punohet nga rosfreji, derisa kapsja mund te jete edhe nga ndonje material tjeter.

Barsko-sito

 

LUGA PĖR PĖRZIERJE

Luga per perzierje perdoret se bashku me Mix-goten dhe sherben per perzierjen e koktejit. Nuk eshte e thelle si te tjerat, por eshte e rrafshte dhe ka vrima te cilat gjate perzierjes krijon vorbulla te vogla, me te cilat e pershpejton dhe permireson procesin e bashkimit te permbajtjeve te cilat perzihen. Punohet nga rosfreji ose plastika. Gjatesia e saj sillet prej 20cm deri 25cm.

Kasika-za-mesanje

 

DĖRRASA PĖR PRERJE

Derrasa per prerje perdoret per pergaditjen e dekorimeve per kokteje. Eshte shume me rendesi qe derrasa rregullisht te pastrohet. Duhet te kemi parasysh qe mos te priten shume peme te ndryshme pernjehere sepse mund te perzihet aroma dhe shija e pemeve. Perdoren edhe derrasat e drurit edhe te plastikes. Doimensioni i zakonshem por jo edhe standard eshte 26x20cm.

Barska-dascica

 

THIKA PĖR PRERJE

Perdorimin e ketij mjeti eshte e tepert ta permendim. Duhet te permendim se ndryshon nga thikat tjera nga maja e cila ka funksionin e pergadites se dekorimit me therrje. thika punohet kryesisht nga celiku qe nuk ndryshket perderisa doreza punohet nga rosfreji, plastika ose druri. Dimensioni standard eshte 23cm.

Barski-noz

 

RENDE

Ne shume recepte kerkohet qe dicka te rendiratet si psh: cokollata, lajthia, bademi, levorja e limonit, arra e detit, etj. Kjo rende eshte mjeti i duhur per keto. Punohet nga rosfreji derisa doreza eshte nga druri ose plastika.

Barsko-rende

 

DARAT
Darat per perdorime te ndryshme perdoren per: thyerjen e arrave, prerjen e telit ne tapen e grykes se shishes se vererave shkumuese (shampanja), hapja e shisheve me tape plastike, hapjen e konzervave, etj. Punohet nga celiku qe nuk ndryshket.
Barska-kljesta

 

KAPĖSJA PĖR AKULL

Mjeti qe perdoret me se shumti per kapjen e dhe lenjen e katroreve te akullit. Punohet nga rosfreji ose plastika, ne dimensione te ndryshme.

Hvataljka-za-led

 

MATĖSJA

Ashtu qysh edhe quhet perdoret per matjen ashth. dozimin e pijeve. Varesisht nga standardet e perdoruesit mund te gjendet prej 1cl-5cl.Jane shume te perdoreshme matesette cilat nga njera ane jane psh. 2cl kurse nga ana tjeter 3cl, edhe pse rralle gjenden matese tjera ose te kombinuara. Punohen nga rosfreji.

Merice

 

ENA PĖR AKULL

Tek ne gjendet "Ena per akull".Perdoret per katroret e akullt ose per akull. Kapesja ose lopateza eshte pjese perberese e saj. Punohet nga rosfreji ose plastika me nje kullojse ne fund e cila e ndan akullin nga uji.

Posude-za-led

 

LOPATĖZA PĖR AKULL

Lopateza per akull perdoret qe te kemi me shume akull gjate perdorimit. Nga pjesa e poshtme e lopatezes gjenden disa vrima per kullimin e ujit. Punohet nga rosfreji derisa doreza mund te punohet nga druri apo plastika. Gjatesia sillet prej 18cm deri 23cm.

Lopatica-za-led

 

QĖRUAESJA E LIMONIT

Perdoret per te bere spirale nga levorja e frutave citrone ( Limon, Grejpfrut, Mandarina, etj), edhe pse te ata qe kane duar te vyera mund te perdoret edhe per peme apo perime tjera ( Molle, Mango, Tranguj, etj). Punohet nga rosfreji, derisa doreza mund te punohet nga druri apo plastika. Ka gjatesi rreth 19cm.

Ljustac-limuna

 

RENDĖSJA

Nevoitet per rendimin e Arres se detit i cili shtohet ne kokteje si nje nder perberesit ose per dekorim. Perbehet nga dy pjese: Rendesja e formes ovale, e punuar nga rosfreji, Pjesa fundore ne te cilen i vendosim arrat e detit, eshte i punuar prej plastike. 
Rende-za-morski-orascic 


 

TAPĖ PĖR SHAMPANJ

Mjet shume i nevojshem ne bar. Ashtu siq vet domethenja e tij flet, sherben per mbylljen e shampanjes dhe vererave shkumuese pas hapjes se tyre dhe ruan dioksidin e karbonit qe te mos dal nga shishja. Punohet ne kombinimin rosfrej dhe plastike, ne disa modele.

Sampanj-stoper

LEKSIKON IZRAZA

Kokteli

Das ili ustrcaj (na nasem):
oznacava jedan nagli potez rukom koji se izvodi iz zgloba sa bocom na kojoj mora biti postavljen “sipac” ili vec fabricki ugraceni sipac koji je novijeg datuma i moze se sresti kod skoro svih pica danas.

1 cl - 0.35 oz U.K. (engleski OZ)
1 oz U.K. - 2.84 cl Drop - Kap, kapljica
Dash - Ustrcaj = Dve do tri kapi
Teaspoon ( tsp ) - Cajna kasika = 0.36 cl
Barspoon ( bsp ) - Barska kasika = 0.47 cl
Dessertspoon ( dsp ) - Dezertna kasika = 0.71 cl
Tablespoon ( tbs ) - Supena kasika = 1.42 cl
Shot - 1 ½ oz = 4.26 cl
Split - 6.3 oz = 17.39 cl
Cup - 8 oz = 22.72 cl
Pint - 2 cups = 16 oz = 45.44 cl
Quart - 4 cups = 32 oz = 90.88 cl
Magnum - 52.8 oz = 150 cl
Gallon - 4 quarts = 128 oz = 363.52 cl
Fifth - Oznaka za bocu Vina ili Sampanjaca
cija je zapremina 75 cl

LEKSIKONI I PIJEVE

AMARETTO
Legendarni italijanski liker kreiran oko 1525. godine od strane siromašne prelepe mlade udovice, kao poklon za umetnika Bernardino Luinija, clana škole Leonarda da Vincija. Ona je obesmrcena od slavnog Luinia u poznatu fresku hrama u gradu Saronno. Dobija se destilacijom koštica kajsija i trava, obojen je karamelom, sdrzi 28% alkohola. Buke i aromu je nemoguce opisati u njemu treba uzivati.


 

APRICOT BRANDY - LIQUEUR
Liker dobijen destilacijom kajsija proizvodi se širom sveta. Cesto se koristi u barskim mešavinama. Sadrzi od 23 do 32% alkohola, zavisno od proizvodjaca.

 

RUM
Najpoznatija svetska marka ruma koji se priozvodi u tri vrste i to: Carta Blanca je originalan i najpgodniji je za barske mesavine u odnosu na sve ostale Bacardi-je. Filtriran je dva puta i odlezava u buricima od Belog Hrasta. Gold se proizvodi istom tehnologijom kao i Carta Blanco s tim sto odlezava dve godine i nefiltrira se nakon stavljanja u hrastovu burad sto ga cini ugladjenim i malo je jaci. Black odlezava cetiri godine u buricima i filtrira se samo jednom nakon odlezavanja s cim postize pun ukus bez pojave gorcine u odnosu na prethodne. Sadrze 37.5% alkohola. Poreklo vodi sa Kube.

 

BAILEY'S IRISH CREAM
Jedan od najomiljenijih krem likera neznijeg pola širom sveta dobija se kombinacijom trostruko destilovanog irskog viskija, šlaga, cokolade, vanile i aromaticnih dodataka. Sadrzi 30% alkohola.Bailey's light sadrzi 50% manje masnoca i 33% manje kalorija od orginalnog Beilisa, dok je ukus-aroma nepromenjen.

 

BRANDY
Naziv potice od Nemacke reci brandewijn ili u slobodnom prevodu destilat soka grozdja. Sada se naziv upotrebljava i za sve destilate dobijene iz voca ili slatkih sokova tarva tj. lekovitog bilja.

 

BOURBON
Naziv za Severno-Americki viski iz savezne drzave Kentucky koji se dobija iz najmanje 51% kukuruznog slada u kombinaciji sa pšenicnim, zobenim ili razanim sladom. Ime je dobio po istoimenoj grofoviji Bourbon gde je i nastao.

 

CAMPARI BITTER
Gorko slatki italijanski liker jarko crvene boje dobija se destilacijom vina, gorcika i aromaticnog bilja. Sadrzi 27% alkohola.

 

CACAO LIQUEUR
Liker dobijen iz istoimene biljke s dodatkom vanile proizvodi se sirom sveta. Na trzistu se mogu naci tri vrste koje se razlikuju po boji i neznatno po aromi i to: White, Brown i Dark. Veoma koristan u pripremanju koktela, sadrzi od 17 do 28% alkohola u zavisnosti od proizvodjaca.

 

COGNAC
Svetski najpoznatiji i najcenjeniji brendi, zasticenog imena i porekla stize iz jugozapadne Francuske. Dobija se duplom destilacijom vina. Postoje razlike u metodama destilacije kao i u vrsti drveta od kojih su napravljena burad u kojima se dobijeni produkt ostavlja da sazri. Razlikuju se boja, buke, sroma, slatkoca, oporost, jacina i starost u zavisnosti od proizvodjaca. Starosne oznake: V.S. - do tri godine starosti, V.S.O.P. – do devet godina i X.O. - preko devetgodin

 

COINTREAU
Francuski liker koji se u osnovi dobija destilacijom kore pomarandze po tajnom porodicnim receptu još od daleke 1849. godine. Svojim kvalitetima izborio je mesto u samom vrhu i neretko se srece u najpoznatijim koktelima mada je veoma pitak i sam. Sadrzi 40% alkohola

 

CURACAO
Pod ovim nazivom prepoznajemo liker koji je dobio ime po istoimenom ostrvu u karipskom moru. Proizvodi se iz kore nedozrele pomarandze u raznim bojama i to: bezbojan, zelen, crven, plav i narandzast. Destilacija je zapoceta u Holandiji jer je ostrvo nekada bilo kolonija. Sada se proizvodi i u Italiji i u Francuskoj.

 

GIN
Englesko nacionalno pice dobijeno iz zrnevlja kleke i zacinjeno raznim biljem. Postoje razliciti stilovi u proizvodnji koji se odnose na razne aromate, nacin destilacije i proizvodjace kojih sada ima sirom sveta. Za dzin se jos kaze da je srce dobrog koktela. Upotrebljivost ovog pica u barskom poslovanju je ogromna.

 

GRENADINE SYRUP
Bezalkoholno pice tj. sirup dobijen iz nara, ima veliku upotrebnu vrednost u baru zbog svoje karakteristicne crvene boje i blage arome.

 

IRISH
Irski viski dobija se trostrukom destilacijom jecmenog i razenog slada. Nema izrazitu aromu kao skotski viski. Olezava minimum pet godina u hrastovim buradima nagorelim sa unutrasnje strane, od stepena nagorevanja zavisi boja, aroma i oporost. Sadrze od 38 do 45% alkohola u zavisnosti od proizvodjaca.


 

JAMAICA RUM
Tradicionalno jedan od tamnijih, bogatijih i aromaticnijih rumova stize sa ostrva Jamajka. Svoju tamnocu duguje karamelisanju a poseban buke obezbedjuje vanilla. U novije vreme pocelo se sa proizvodnjom i svetlog ruma. Sadrze od 37 do 40% alkohola u zavisnoti od proizvodjaca.

 

LIME JUICE
Bezalkoholno pice tj. koncentrat istoimene vocke srodne nama poznatog limuna. Plod je okruglasog oblika, kora je tanka i zelenkasta, a sok je mnogo kiseliji nego kod limuna. Upotrebljava se kao dodatak kotelima i picima, a ima i upotrebnu vrednost i u kulinarstvu.

 

MENTHA LIQUEUR
Liker dobijen iz lekovite biljke Nana tj. Menta. Na trzistu se nalaze dve vrste koje se razlikuju samo po boji i to: White i Green. Sadrzi oko 20% alkohola.

 

TABASCO SAUCE
Tabasco je naziv za predeo Meksika, ali i za veoma ljute prelive. Red Tabasco Pepper sauce stvoren je daleke 1868. godine od strane porodice McIlhenny. Dobija se iz crvenih ljutih tabasko papricica, soli, bibera i alkoholnog sirceta. Sazreva tri godine u hrastovim buradima i crvene je boje. Green Tabasco Jalapeno sauce novijeg je datuma a dobija se iz zelenih jalapeno papricica, soli, alkoholnog sirceta i zacina. Blazi je u odnosu na starijeg predhodnika. Iskljucivo sluze kao dodaci jelima i picima.

 

TEQUILA
Meksicko nacionalno, zestoko pice dobijeno destilacijom soka kaktusa Agava, na trziste stizu kao Silver tj. bezbojna i Gold tj. zlatno - zuckaste boje. Ime potice od istoimenog mesta i reke u provinciji Jalisco, gde se nalaze najpoznatije destilerije. To je bistra rakija specificne arome i mirisa. Tekile zlatnu boju dobijaju odlezavanjem u buradima niz godina. Konzumira se sama i ispija na 'eks', mada je veoma upotrebljiva i za pravljenje koktela. Sadrze oko 40% alkohola

 

TRIPLE SEC
Slatko suvi liker na bazi pomorandze

 

VODKA
Tradicionalno pice Slovenskih naroda i Finaca. Dobija se iz zitarica mada postoje vodke dobijene iz paprika, krompira, itd. Najkvalitetnije, samim tim i najbolje vodke stizu iz Rusije, zatim Poljske i Finske ali i iz drugih Slovenskih zemalja. U novije vreme proizvode se aromatizovane vodke uglavnom sa vocem i to sa limunom, breskvom, ananasom, trešnjom itd, mada se dodaju i biber i drugi zacini. Vodka zauzima veoma vazno mesto u baru tako da o njenoj upotrebnoj vrednosti ne treba trošiti reci. Konzumira se veoma hladna

 

VERMOUTH
Aromatizovano aperitivno vino sa dodatkom alkohola, secera i aromaticnih trava. Vermut se po licenci proizvodi sirom sveta a postojbina je Italija gde se sa proizvodnjom pocelo daleke 1786 godine, u maloj torinskoj firmi Carpano. Na trziste stizu cetiri vrste i to: Bianco, Rosso, Extra Dry – Dry i Rose. Razlikuju se po boji, aromi, slatkoci, oporosti i suvoci. Inace svi sadrze oko 18% alkohola. Lako se mesaju sa zestokim ali i sa drugim kako alkoholnim tako i bezalkoholnim picima


BLOODY MARY
Bloody-mary

 • 4 cl Vodka
 • 1 dash Salt
 • 1 dash Pepper
 • 1 dash Tabasco sauce
 • 1 dash Worcestershire sauce
 • 1 cl Lemon juice
 • Tomato juice
Priprema: Direktno u casi
Casa: Highball glass
Dekoracija: Engleski celer Napomena: Sve sastojke redno sipati u Highball glass i promesati.

 
BALALAIKA
Balalaika

 • 2 cl Vodka
 • 2 cl Cointreau
 • 2 cl Lemon juice
  Priprema: Shaker
  Casa: Cocktail glass
  Dekoracija: Star Fruit ili Limun

 
ZAGORA
Zagora

 • 4 cl Orange juice
 • 2 cl Strawberry syrup
 • Tonic Water
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Cillins glass
  Dekoracija: Kora Pomorandze, Pomorandza, Ananas

 
CANCUN SUNSET
Cancun-sunset

 • 6 cl Orange juice
 • 3 cl Tequila Silver
 • 3 cl Cointreau
Priprema: Direktno u casi
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Pomorandza, list Nane Napomena: Na kraju dodati par kapi Grenadine syrup

 
MEA CULPA
Mea-culpa

 • 3 cl Gin
 • 1 cl Strawberry Liqueur
 • 4 cl Cointreau
 • Grapefruit Juice
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Grejpfrut, Jagoda

 
EBONY QUEEN
Ebonyqueen

 • 3 cl Amarula Cream
 • 3 cl Kahlua
 • 10 cl Filter Coffee
 • 1 bsp Slag
  Priprema: Shaker
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Koktelska Tresnja
  Napomena. Unutrasnjost case ukrasiti topljenom cokoladom. Prva tri satojka ukombinovati u sejkeru, procediti u casu,dodati slag i Tresnju

 
ACAPULCO
Alcapulco

 • 3 cl Tequila silver
 • 3 cl Apricot liquer
 • 1 cl Curacao blue
 • 8 cl Star Fruit juice
Priprema: Mix-glass
Casa: Highball glass
Dekoracija: Star Fruit
Napomena: Prva tri sastojka pomesajte sa ledom u Mix-glass, a zatim procedite u Highball glass i dodajte sok.

 
KAMIKAZE
Kamikaze

 • 4 cl Vodka
 • 2 cl Cointreau
 • 1 cl Lemon juice
  Priprema: Mix-glass
  Casa: Old Fashioned glass
  Dekoracija: Pomorandza

 
YOU AND ME
You-and-me

 • 2cl Cointreau
 • 1cl Lemon juice
 • 3cl Grapefruit juice
 • Lemonade
Priprema: Mix-glass
Casa: Wine glass
Dekoracija: Lime
Napomena. Prva tri sastojak promeseati u Mix-glass, procediti u casu i doliti Limunadu

 
ILLUSION SHAKER
Illusion-shaker

 • 3 cl Midori
 • 2 cl Triple Sec
 • 1 cl Vodka
 • 3 cl Pineapple Juice
 • 2 cl Lemon Juice
Priprema: Shaker
Casa: Shoot glass
Dekoracija: Nije potrebna

 
JACK ROSE
Jack-rose

 • 4 cl Calvados (ili Jabukovaca)
 • 2 cl Lemon juice
 • 1 cl Grenadine syrup
Priprema: Shaker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Jabuka

 
PINA COLADA
Pina-colada

 • 4 cl Rum white
 • 3 cl Cocos liqueur
 • 2 cl Cocos milk
 • 6 cl Pineapple juice
Priprema: Shaker
Casa: Highball glass
Dekoracija: Ananas, Tresnja

 
MIMOSA
Mimosa

 • 3 cl Midori
 • 1 cl Sweet & Sour Mix
 • Champagne
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Champagne Tulip glass Dekoracija: Nije potrebna

 
MIRAGE
Mirage

 • 3 cl Amarula cream
 • 1 cl Triple Sec
 • 3 cl Kahlua
  Priprema: Shaker
  Casa: Cocktail glass
  Dekoracija: Cokolada

 
MARGARITA
Margarita

 • 1 cl Triple Sec
 • 4 cl Tequila Silver
 • 1 cl Lime juice
 • 1 scoop Crushed Ice
  Priprema: Shaker
  Casa: Margarita glass
  Dekoracija: Soni venac, Lajm
  Napomena. Ovaj koktel mozete ali i ne morate da procedite


LA PALMA
La-palma

 • 1 cl Triple Sec
 • 2 cl Scotch
 • 1 cl Lemon syrup
 • Ginger Ale
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Tresnja, Pomorandza

 
NATACHA
Natacha

 • 2 cl Grapefruit juice
 • 6 cl Guava juice
 • 6 cl Passion fruit juice
 • 2 cl Strawberry syrup
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Jagoda

 
PEACH FANTASIE
Peach-fantasie

 • 3 cl Peach liqueur
 • White Wine
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Wine glass
  Dekoracija: Breskva

 
ROYAL MINT
Rroyal-mint

 • 3 cl Vodka
 • 2 cl Spearmint liqueur
 • Champagne
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Champagne Royal glass Dekoracija: Star Fruit

 
SABRINA
Sabrina

 • 5 cl Rum white
 • 3 cl Banana Yellow liqueur
 • 2 cl Campari bitter
 • 2 cl Lemon Juice
 • Tonic Water
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Po zelji

 
TRY IT
Try-it

 • 3 cl Vermouth Bianco
 • 2 cl Cacao Dark liqueur
 • 2 cl Triple Sec
 • 1 Spoon Slag
  Priprema: Shaker
  Casa: Cocktail glass
  Dekoracija: Naribana cokolada

 
VELVET HUMMER
Velvet-hummer

 • 3 cl Cointreau
 • 3 cl Coffee liqueur
 • 1 bsp Slag
Priprema: Shaker Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Posuti malo mlevene kafe

 
TROPICANO
Tropicano

 • 2 cl Orange juice
 • 7 cl Pineapple juice
 • 5 cl Grapefruit juice
 • 2 cl Grenadine syrup
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Po zelji

 
WATERMELON PUNCH
Watermelon-punch

 • 5 cl Melon liqueur
 • 4 cl Pineapple juice
 • 4 cl Raspberry syrup
 • 1 cl Lemon juice
 • 1 cl Orange juice
 • 1 scoop Crushed Ice
  Priprema: Blender
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Limun, Tresnja

 
WILD PASSION
Wild-passion

 • 3 cl Bourbon
 • 2 cl Passoa liqueur
 • 2 cl Amaretto
 • 1 cl Lemon juice
  Priprema: Shaker
  Casa: Cocktail glass
  Dekoracija: Po zelji

 
PINK LADY
Pink-lady

 • 4 cl Gin
 • 2 cl Lemon juice
 • 1 cl Grenadine syrup
  Priprema: Shaker
  Casa: Cocktail glass
  Dekoracija: Po zelji

 
CHANTACO
Chantaco

 • 2 cl lemon juice
 • 1 cl Strawberry syrup
 • 6 cl Orange juice
 • 6 clGrapefruit juice
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Jagoda

 
CAIPIRINHA
Caipirinha

 • Cut half a Lime into 5 or 6 pieces
 • Crush the Lime in the glass
 • Fill to the top with Crushed Ice
 • 6 cl Cointreau
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Old Fashioned glass
  Dekoracija nije potrebna

 
BARBADO
Barbado

 • 1 cl Lemon juice
 • 7 cl Apricot juice
 • 7 cl Peach juice
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Highball glass
  Dekoracija: Po zelji

 
BERMUDIAN ROSE
Bermudian-rose

 • 4 cl Gin
 • 1 cl Apricot liquer
 • 1 cl Grenadine syrup
 • 1 dash Lemon juice
  Priprema: Shaker
  Casa: Cocktail glass
  Dekoracija: Koktelska tresnja

 
ASHBO
Ashbo

 • 2 cl Cointreau
 • 3 cl Baileys Irish Cream
  Priprema: Direktno u casi
  Casa: Old Fashioned glass Dekoracija: Jagoda
  Napomena: Sastojke sipati lagano preko barske kasike kako se ne bi pomesali

 
COSMOPOLITAN
Cosmopolitan

 • 2 cl Cointreau
 • 4 cl Vodka
 • 1 cl Lime juice
 • 1 splash Cranberry juice
Priprema: Shaker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Spirale kore Pomorandze

 
GRASSHOPPER
Grasshopper

 • 3 cl Mentha Green Liqueur
 • 3 cl Cacao White Liqueur
 • 1 spoon Cream – Slag
Priprema: Shaker
Casa: Tulip glass
Dekoracija: List Mente

 
GRASSHOPPER #2
Grasshopper 2

 • 3 cl Peppermint liqueur
 • 1 cl Cacao Dark liqueur
 • 1 bsp Slag
Priprema: Sahker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: List Ananasa

 
FLORIDA #4
Florida 4

 • 2 cl Lemon juice
 • Orange juice
 • 2 cl Grenadine syrup
Priprema: Direktno u casi
Casa: Highball glass
Dekoracija: Po zelji

 
KARIBA CRUISE
Kariba-cruso

 • 3 cl Amarula Cream
 • 1 dash Peppermint Liqueur
 • 2 cl Cocos Milk
 • 3 scoop Vanilla Ice Cream
Priprema: Shaker
Casa: Cognac glass
Dekoracija: Kisobrancic

 
LADY LIME
Lady-lime

 • 4 cl Gin
 • 3 cl Lemon - Lime liqueur
 • 1 cl Curacao Blue
Priprema: Shaker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Limun

 
WHITE LADY
White-lady

 • 4 cl Gin
 • 3 cl Cointreau
 • 1 cl Lemon juice
Priprema: Shaker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Koktelska Tresnja

 
LADY SCARLETT
Lady-scarlett

 • 2 cl Gin
 • 2 cl Cointreau
 • 1 cl Vermouth Dry
 • 1 cl Lime juice
 • 1 cl Angostura Bitter
Priprema: Shaker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Spirala limuna, koktelska Tresnja

 
LONG ISLAND ICED TEA
Long-island-iced-tea

 • 1 cl Gin
 • 1 cl Vodka
 • 1 cl Rum White
 • 1 cl Tequila Silver
 • 1 cl Cointreau
 • 1 cl Lemon juice
 • Sipati preko leda Coca Cola
Priprema: Direktno u casi
Casa: Highball glass
Dekoracija: Limun

 
MAI TAI
Mai-tai

 • 2 cl Cointreau
 • 2 cl Rum Dark
 • 2 cl Rum White
 • 1 cl Amaretto
 • 2 cl Lemon juice
 • 2 cl Sugar syrup
 • 1 cl Lime juice
 • 1 scoop Crushed Ice
Priprema: Blender
Casa: Fancy or Water glass
Dekoracija: Ananas, dve Tresnje, list Nane

 
MODERN LOVE
Modern-love

 • 1 scoop Crushed Ice
 • 1 cl Orange juice
 • 4 cl Grapefruit juice
 • 3 cl Gin
 • 4 cl Cointreau
Priprema: Direktno u casi
Casa: Highball glass
Dekoracija: Grejpfrut

 
GOLDEN MONDAY
Golden-monday

 • 1 scoop Crushed ice
 • 4 cl Cointreau
 • Lemonade
Priprema: Direktno u casi
Casa: Highball glass
Dekoracija: Dva listica sveze Nane

 
ORGASM
Orgasm

 • 3 cl Cointreau
 • 3 cl Irish cream liqueur
Priprema: Direktno u casi
Casa: Old Fashioned glass
Dekoracija: Jagoda

 
QUEEN OF SHEBA
Queenofsheba

 • 3 cl Amarula Cream
 • 3 cl Ginger Liqueur
 • 1 scoop Crushed Ice
 • 1 bsp Slag
Priprema: Shaker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Naribana cokolada
Napomena: Prva tri sastojka snazno protresti u sejkeru, procediti u casu, dodati slag i dekorisati cokoladom

 
RISING SUN
Rising-sun

 • 3 cl Pineapple juice
 • 3 cl Grapefruit juice
 • 2 cl Rum White
 • 4 cl Cointreau
 • 1 cl Grenadine syrup
Priprema: Direktno u casi
Casa: Wine glass
Dekoracija: Ananas, listic Nane
Napomena: Prva cetiri sastojka promesati u casi a ledom i dodati Grenadine syrup

 
TAMPICO
Tampico

 • 3 cl Campari Bitter
 • 2 cl Triple Sec
 • 2 cl Lemon juice
 • Tonic Water
Priprema: Mix-glass
Casa: Highball glass
Dekoracija: Limun, Tresnja
Napomena: Prva tri sastojka promesati u Mix-glass, procediti u casu i doliti Tonik

 
TEQUILA SUNRISE
Tequila-sunrise

 • 4 cl Tequila silver
 • Orange juice
 • 1 cl Grenadine syrup
Priprema: Direktno u casi
Casa: Highball glass
Dekoracija: Pomorandza

 
SUMADIAN TEA
Sumadijski-caj-set
 • 8 cl Plum brandy - Sljivovica
 • 1 bsp brown Sugar
Priprema: Metal pot
Casa: Punch cup hot
Dekoracija: Slobodno iznesite na sto neko Srpsko MEZE
Napomene 1: Ukoliko vam ne prija aroma domace Sljivovice - slobodno dodajte malo nane.
Napomena 2: S obzirom da kod nas u Srbiji svaki zaseok ima svoje obicaje, samim tim i svoj recept Sumadijskog Caja, MOLIM sve one koji imaju drugaciju recepturu da nam je posalje, a mi cemo je svetlosnom brzinom objaviti

 
WHISPER
Whisper

 • 3 cl Vodka
 • 3 cl Cointreau
 • 1 cl Vermouth Dry
Priprema: Shaker
Casa: Cocktail glass
Dekoracija: Spirala Pomorandze

 
WATERMELON SHOOTER
Watermelon-shooter

 • 1 scoop Crushed Ice
 • 2 cl Midori
 • 2 cl Vodka
 • 2 cl Sloe Gin
 • 3 cl Pinneapple Juice
Priprema: Direktno u casi
Casa: Old Fashioned glass
Dekoracija: Nije potrebna
Napomena. Sastojke redno sipati u casu preko lomljenog leda i promesati